Nevíte si vybrat fonendoskop? Máme několik tipů

23. Feb 2021
Doba čtení 5 mins
Návody
Vyšetřování lékařským poslechem, by bylo nemyslitelné bez fonendoskopu. Nejen mezi běžnými výrobky, ale mezi medicínskými pomůckami najdeme značky, které jsou u zákazníků prefereovanejší. Který fonendoskop si tedy vybrat?

Odposlech fonendoskopu prozradí a odhalí ošetřujícímu lékaři při fyzikálním vyšetření různé zvukové fenomény. Od dýchání, přes peristaltiku, tok krve či tlukot srdce
Neviete si vybrať fonendoskop? Máme niekoľko tipov

Z čeho se skládá fonendoskop

Fonendoskop je složen z rezonanční membrány trychtýřového tvaru. Tu ošetřující lékař přikládá na tělo pacienta. Z membrány vede hadička, tato část fonendoskopu se označuje jako Y hadice, protože má tvar písmene Y. Materiál hadice je většinou plast nebo guma. Ze dvou vývodů hadice pokračuje kovová část, nazývaná lyra. Její konce mají takzvané olivy, části, které se vkládají do uší, jsou to tedy ušní vložky.

Při výběru máte k dispozici několik variant, například jednostranné nebo dvoustranné Fonendoskopy, jednohadičkové i dvojhadičkové modely, nebo se statickou i laditelnou membránou.

Fonendoskop nebo stetoskop?

Na označení přístroje, kterým lékař poslouchá zvukové projevy pacientova těla, se zvyknou používat dva výrazy: fonendoskop i stetoskop. Ve skutečnosti jde o dvě části jednoho přístroje. Bez jedné části by druhá část smysl neměla, proto se považuje i jedno i druhé označení jako správné.

Stetoskop označuje trubici, která vede zvuk k lékařova uším, fonendoskop je zase pružná membrána, která zachycuje kmitání zvukových vln a vede jejich trubicemi, obyčejně plastovými nebo pryžovými.

Historie fonendoskopu

Historie fonendoskopu je úzce spjata se stetoskopem, tedy s trubicí, bez níž by membrána sama o sobě neměla smysl. Ta sice zachytí zvukové vlny, ale bez trubice, respektive u moderních pomůckách už hadice, by neměla jak přenést zvuk do uší lékaře.

První stetoskop podle dochovaných informací využil lékař a fyzik René Laënnec. Vytvořil ho z papíru jako trubici, kterou přiložil pacientovi k hrudníku. Díky svému vynálezu mohl Laënnec zřetelněji slyšet činnost plic a srdce. Francouzský lékař popsal svůj objev v práci z roku 1819, kdy se přístroj zařadil mezi stálice medicínské diagnostiky.

V průběhu let se fonendoskop vyvíjel a zlepšoval, ale skutečný přínos k jeho zdokonalení měl muž, kterého zná každý praktický lékař. Pravděpodobně totiž využívá pomůcky od firmy, která nese jméno tohoto muže. Byl jím David Littmann, profesor medicíny z Harvardu, celosvětově uznávaný kardiolog, který se specializoval na elektrokardiograf. Počátkem 60. let minulého století zlepšil přenosové vlastnosti fonendoskopu, tedy membrány. Z této patentované technologie vycházejí dnešní Fonendoskopy dodnes.

Dnes už známe kromě klasických fonendoskopů i elektronické, které se využívají dokonce ve vesmírných programech. V kombinaci s bezdrátovým přenosem a speciálním softwarem umožňují lékařům poslouchat například tlukot srdce kosmonautů nacházejících se ve vesmírných stanicích.

Široký výběr fonendoskopů

S pokrokem a vylepšováním modelů se rozšířil i výběr fonendoskopů, které si dnes můžete pořídit. Pravděpodobně neexistuje jednoznačná odpověď na to, jaký fonendoskop je nejlepší - jestliže v úvahu nebereme i elektronické Fonendoskopy s vysokou citlivostí. Každému lékaři vyhovuje něco jiného a nelze zapomínat na to, že v první řadě jde o rozpoznání symptomů, které lékař určí sám.

JÁBES elektronický fonendoskop

Jak jsme zmínili, jedním z velmi přesných fonendoskopů je elektronický fonendoskop. Někteří lékaři preferují klasické fonendoskopy, no konkrétně model Jábes disponuje až třemi provozními módy - zvon, membrána a rozšířená membrána. Poskytuje ostrý a čistý zvuk, takže ošetřující lékař jednodušší potlačí zvuky pozadí a okolí, popřípadě rušivé vlivy jako jsou zvuky tření.

Vyšetřovány zvuky může Jábes zesílit až 20x. Poskytuje různé módy pro zesílení konkrétních zkoumaných funkcí, například při vyšetření srdce nebo plic. Napájejí ho 2 AAA baterie, které mu zajišťují až 100 hodin nepřetržitého provozu. Pokud se přístroj nepoužívá, automaticky se vypne po 3 minutách nečinnosti. Cena elektronického fonendoskopu je logicky vyšší.

Prestige fonendoskop pro dospělé

Jednoduchý fonendoskop Prestige je určen k vyšetření dospělých pacientů. Má membránu Ø 44 mm, hlavici vyrobenou z ušlechtilé oceli a výhodou je, že se dodává is náhradními olivkami do uší. Vybrat si můžete z různých barev, například z černé, modré nebo bordó.

Výukový fonendoskop

Pro zaúčajúcich se mediky a budoucích lékařů na lékařské praxi nebo ve škole je vynikající pomůckou výukový fonendoskop, který má dvě lyry. Taková pomůcka se sejde při usměrňování žáka vyučujícím, kdy mu pomáhá, například, správně identifikovat zkoumané zvukové projevy těla.

Fonendoskop Tristar®

I Fonendoskopy si můžete sehnat ve výhodních baleních. Fonendoskop Tristar je balení tří různých oboustranných hlavic, které slouží k vyšetření dětí, dospělých i novorozenců. V balení naleznete i náhradní olivky a membrány.

Nezapomeňte na příslušenství

Medicínske pomůcky by měly zůstat chráněny, proto by si lékaři měli pořídit i ochranné pouzdra na fonendoskopy. Při výběru se většinou nemusí řídit technickými specifikacemi, kromě velikosti pouzdra. Největší dilematem tak zůstane to, zda si vybrat pouzdro šedé, růžové nebo modré.

Fonendoskop také podléhá zubu času, proto je nutné jeho části při pravidelném používání a opotřebení vyměňovat. Pokud preferujete značku Littmann, s výměnou dílců nebudete mít problém, protože náhradních dílů je ve výhodných baleních k dispozici nepočítaně, i pro různé modely.

Aj v našem e-shopu naleznete například: