Vážení zákazníci, vzhledem k aktuální situaci Vás chceme poprosit o trpělivost. Velký objem objednávek se snažíme vyřizovat co nejrychleji a ke všem objednávkám se určitě ozveme, ale může to trvat déle než jindy. Děkujeme za Vaše pochopení, tým Medihum.sk.
Vážení zákazníci, vzhledem k aktuální situaci Vás chceme poprosit o trpělivost. Velký objem objednávek se snažíme vyřizovat co nejrychleji a ke všem objednávkám se určitě ozveme, ale může to trvat déle než jindy. Děkujeme za Vaše pochopení, tým Medihum.sk.

Kolposkopie – jednoduché vyšetření, které zachraňuje životy

Využívá se při běžném preventivním gynekologickém vyšetření. Může odhalit nádory, zranění a jiné změny na děložním čípku. Využívá se ale také při evidenci důkazů v případě znásilnění.Kolposkopie je základní gynekologické vyšetření.


Kolposkop, kolposkopie nebo kolposkopické vyšetření většině lidem nic moc neřekne. Přitom se s kolposkopem setkaly snad všechny ženy, které podstoupily vyšetření u gynekologa. Kolposkopie je totiž základní gynekologickou vyšetřovací metodou, díky které je možné včas odhalit případné změny na děložním čípku, v děloze nebo zevních rodidlech.

 

Co je kolposkop?

Kolposkop je speciální mikroskopické zařízení, které poskytuje lékaři dostatečné zvětšení vyšetřovaného místa. Díky němu je schopen rozeznat případné nežádoucí změny tkáně. Kolposkopy mohou vyšetřovanou tkáň zvětšit 10 až čtyřicetkrát a gynekolog tak jednodušeji odebere potřebné vzorky na cytologii.

Klasickým přístrojem, se kterým se setkává u gynekologa většina žen, je binokulární kolposkop. Existují ale také sofistikovanější zařízení, která přenášejí video na obrazovku nebo pořizují fotografie. Ve světě se například takové technické vychytávky používají při vyšetření v případě znásilnění. Pořízený záznam může sloužit jako důkaz při vyšetřování.Lidský papilomavirus (HPV) může způsobit také vznik rakoviny děložního čípku.

 

Jak probíhá kolposkopie?

Za touto vyšetřovací metodou stojí německý lékař Hans Hinselmann (1884 – 1959). První použitelný kolposkop sestavil v roce 1924, ale na jeho vylepšení a celé vyšetřovací proceduře pracoval až do konce svého života. Během druhé světové války mu při rozvoji kolposkopie pomáhal nechvalně známý doktor Eduard Wirths, který byl hlavním lékařem SS v Osvětimském koncentračním táboře. Testování kolposkopie tak bylo údajně prováděno také na židovských vězeňkyních.

V dnešní době už jde o nejzákladnější gynekologickou vyšetřovací metodu. Kolposkopie je neinvazivním vyšetřením, při kterém by se kolposkop neměl ženského těla ani dotknout. Žena by se tak vyšetření neměla obávat a nemusí se na něj nijak zvlášť připravat. Přibližně 24 hodin před vyšetřením by se měla vyhnout vyplachování pochvy nebo sexuálnímu styku.

Při pečlivém prozkoumání tkáně může odborník odhalit jakékoliv viditelné změny na děložním čípku: přednádorové a nádorové bujení, záněty, drobná poranění a další problémy. Lékař ale kolposkopem vyšetřuje také tkáň dělohy nebo zevní rodidla a následně provede stěr tkáně z děložního čípku a odevzdá jej na rozbor do laboratoře. Výsledky cytologie jsou většinou známé do dvou týdnů.


Proč je kolposkopie důležitá?

Vyšetření u gynekologa se řada žen stále vyhýbá, cítí stud, bojí se, mají předsudky, nebo kvůli pracovním a rodinným povinnostem odkládají preventivní prohlídky. Přitom je důležité jít na preventivní prohlídku alespoň jednou ročně. Důvodem je především včasné diagnostika rakoviny děložního čípku.

Podle Zprávy Evropské komise a OECD o zdraví z roku 2016 je až z 95 % rakovina děložního čípku způsobena virem HPV. Pokud se nádorové bujení zachytí díky preventivnímu vyšetření, a tedy i kolposkopii, v počáteční fázi, má žena větší šanci na uzdravení.

Úmrtnost na rakovinu děložního čípku se díky lepším vyšetřovacím metodám ve většině státech EU snižuje. Například na Slovensku ale v porovnání mezi roky 2003 a 2013 mírně stoupla. Stále je tedy na čem pracovat a preventivní vyšetření kolposkopem stále zůstává jednou z hlavních zbraní při boji proti tomuto zákeřnému onemocnění.